Korábban már írtunk a februári időjárásról, ugyanakkor úgy tűnik az idei téli szezont uraló poláris örvény jelenleg úgy tűnik, hogy elérte maximális intenzitását. A novembertől januárig tartó három hónapos időszak alatt az örvény jelentősen erősebb volt az átlagosnál, ami strukturális megszilárdulást eredményezett, és ezáltal növelte annak ellenálló képességét.
Azonban aggodalomra adhat okot az örvény és egy vékony fekete vonal találkozása, amely az elmúlt 50 év rekordját jelöli a NASA adatai alapján. A fekete vonal normális esetben csökken, ahogy a napfény visszatér a sarkvidéki régiókba, megszakítva a poláris éjszakát.
Korábbi időjárás híreink
Hójelentés Erdély és Partium sípályáiról (2025. február 5)
A romániai síterepek jelenlegi hóviszonyai és időjárási körülményei alapján az alábbi összefoglalót nyújtjuk a síelni…
Holnapi időjárás előrejelzés (2025. február 5)
2025. február 5-én Románia és Erdély térségében az időjárás az évszaknak megfelelően alakul, több helyen…
Dinamikus február elé nézünk
Egy olyan február vár ránk, amelyben hideg és meleg periódusok váltakoznak, és a havi átlag…
Egy hasonló helyzetet láthattunk a 2019/2020-as télen is, amikor az erős örvény hirtelen intenzitáscsökkenést mutatott, lehetővé téve a 2020 februárjának elején tapasztalt, meglepően erős hóvihart. Az akkor tapasztalt meleg, 16 C fokos időjárást mindössze két nappal követte a heves havazás.
Instabil helyzet február elején
A jelenlegi helyzet instabilnak tűnik, mivel az örvény intenzitása a kritikus zónában marad. Az ECMWF modell egy skandináv blokk kialakulását prognosztizálja február első napjára, amely a poláris örvény gyengülésére utalhat. A modellalkotás során azonban figyelembe kell venni az anticiklon pontos földrajzi helyzetét, amely kulcsfontosságú a végső hatások szempontjából.
Az amerikai CFS modell kisebb mértékű változást jelez, ami egy mérsékeltebb perturbáció lehetőségét veti fel. Ez a modell kevésbé látja valószínűnek az ECMWF által jósolt intenzív blokádot, de a későbbi előrejelzések még változhatnak.
Az USA-beli hideg következményei Európára
Az Egyesült Államok déli részeire behatoló sarkvidéki hideg jelentős mértékben hozzájárult az Atlanti-óceán fölötti aktív ciklonális tevékenységhez.
A rendkívül hideg légtömeg nem tudott közvetlenül az óceán fölé kerülni, ezért intenzív ciklonok alakították át, amelyek Európa felé haladva jelentős csapadékot hoztak Nyugat-Európába. Ezzel szemben Kelet-Európa kevésbé részesül ezekből a hatásokból, mivel a távolság nagyobb az Atlanti-óceántól.
Hasonló események történtek 2018 februárjában és 2021-ben is, amikor az Egyesült Államok súlyos károkat szenvedett a hideghullám következtében.
Veszélyes ciklonok Nyugat-Európában
A brit szigeteket a közelmúltban egy 944 mbar nyomású atlanti ciklon érte el, amely 183 km/órás széllökéseket produkált. A következő hét elején egy újabb mély ciklon várható, ami tovább fokozza a szélsőséges időjárási helyzetet.
A kelet-európai szárazság és a jövő
Eközben Kelet-Európa továbbra is a szárazság problémájával küzd. Az idei január különösen összetett időjárási helyzetet mutatott, és bár jelenleg stabilitást tapasztalunk, ez a tél valószínűleg még tartogat meglepetéseket. A globális klímaváltozás és a napciklus maximális fázisa tovább erősíti az időjárási szélsőségeket.
Összegzés
Az elkövetkező hetek izgalmas időjárási fejleményeket hozhatnak. Miközben Nyugat-Európa viharos és csapadékos időjárással küzd, Kelet-Európa szárazságban szenved. Február kezdetén a poláris örvény és a skandináv blokk alakulása dönti el, milyen irányba mozdul az időjárás. Ez az időszak ismét emlékeztet minket arra, hogy az időjárás előrejelzése számos bizonytalansági tényezőt tartalmaz.
Forrás: Climatologie si Prognoze globale
Követem az oldalt Facebookon is!