A 2025-ös február rendkívüli időjárási helyzetet mutat, a különböző barikus központok és időjárási minták szinte folyamatosan változtak Európa szerte. Ezen téli időjárás változékonysága már korábban is megfigyelhető volt, például a januári melegebb időszak kapcsán, és már akkor sem hittük, hogy a tél véget ért volna.
Az atlanti ciklontevékenység gyengülése után most a Grönlandi Anticiklon befolyása dominál, ami azt jelzi, hogy a troposzférikus örvény rendkívül meggyengült. A stratoszférikus és troposzférikus örvények közötti kapcsolat megszakadása tovább fokozza ezt a helyzetet.
Bővebb időjárás híreink
Vége a síszezonnak Romániában? 2025. március végi hójelentés
Ahogy közeledünk az áprilishoz, Románia síterepein már megkezdődött a síszezon végi visszavonulás, azonban néhány magasabban…
Normál tavaszi hőmérsékletek fagyveszéllyel
A következő hét első felében tavaszias időjárás várható, a nappali és éjszakai hőmérsékletek az átlagos…
Romániai síterepek aktuális hójelentése
A romániai téli sportok kedvelői számára kulcsfontosságú a naprakész hójelentés. Az alábbi cikkben részletesen bemutatjuk…
A La Niña hatása
A 2024/2025-ös időszakban a La Niña extrém fázisának erős hatása érvényesül, ami nem ritka jelenség a múltban sem. A februári és márciusi időjárás különösen intenzív lehet ilyen hatások mellett. Az ilyen telek gyakran későn érkező, de hosszan tartó téli időszakokat hoznak, és a barikus központok aktivitása főként január végére, februárra és márciusra koncentrálódik. A legutóbbi hasonló eset a 2022/2023-as télen történt.
Stratoszférikus melegedés és a téli helyzet
Sajnos a stratoszférikus melegedés, amely megváltoztatta a tél jellemzőit, sokkal erősebb volt a vártnál. A vortex megosztódása így nemcsak lehetőségként merült fel, hanem meg is valósult ezen a héten. Ennek eredményeként a barikus anticiklon hatása megerősödött, amely most gyorsan tolja előre a mediterrán ciklont.
A következő napok időjárási helyzete
A Grönlandi Anticiklon megjelenése hideg levegőt hozott a Földközi-tenger térségébe, ennek hatására egy mediterrán ciklon alakult ki, amely elérheti térségünket. Azonban az északi anticiklon jóval erősebb, mint ahogy a hét elején becsülték, így a közelgő ciklon viszonylag gyenge marad. A magas légköri nyomás miatt a ciklon csak a troposzférikus örvénnyel való kapcsolata révén marad fenn, és nem oszlik fel teljesen.
Ez a ciklon a hét utolsó napjaiban halad át térségünkön, gyenge vagy mérsékelt havazást, valamint helyenként esőt hozva. A jelentősebb mennyiségű csapadék inkább a hegyvidéki területeken, illetve a délkeleti régiókban várható.
Várható szélviszonyok
A szél megerősödése főként Moldova térségében, a Kárpátok kanyarulatában, a Bărăgan régióban, Dobrudzsában, valamint Nyugat- és Délnyugat-Magyarországon várható. Bár a széllökések nem lesznek szélsőségesen erősek, a gyenge havazással együtt viszonylag erős hófúvásra emlékeztető jelenséget idézhetnek elő.
A tél kitart
A 2024/2025-ös tél úgy tűnik, nehezen engedi át a helyét a tavasznak. Bár ez meteorológiai szempontból érdekes, valószínűleg kevesebben örülnek majd ennek, amikor megérkeznek a fűtési számlák erre az időszakra.
Forrás: Climatologie si Prognoze globale
Követem az oldalt Facebookon is!