Sokan szeretnének vitorlázni, de ahhoz, hogy valaki biztonságosan irányíthasson egy hajót, sok dolgot meg kell tanulnia. Többek között az időjárási körülményekre is figyelni kell, ezek közül pedig egy vitorlás esetében a legfontosabb a szél. Ugyanis annak iránya és erőssége határozza meg a hajó haladását. Vitorlát fel! Lássunk néhány alapvető dolgot, amit mindenkinek tudnia kell, ha a nyílt vízre szeretne merészkedni egy vitorlással.
A hajós oktatás mindenre elég?
Nyilván az elméletre is szükség van, de igazán jól akkor működik a dolog, ha a hajós oktatás elméleti részét sikerül átültetni a gyakorlatba is. Illetve az sem árt, ha némileg saját erőből is bővítjük az ismereteinket.
A szélirányokról érdemes azt tudni, hogy többfélét különböztetünk meg, értelemszerűen az irányuk és az erősségük szerint. A biztonságos hajózás érdekében tudnunk kell, hogy miként hasznosítsuk például a negyedszelet (kreutz), ami 45 fokból érkező szelet jelent. Ha ennél élesebb szögből érkezik a szél, akkor a vitorlásunk már nem lesz képes a haladásra.
Indulás előtt nem szabad vakon hinni az előrejelzésnek, mert mi van, ha mégis lecsap egy hirtelen vihar? Tudnunk kell, hogy mihez kezdjünk ilyen esetben. Ehhez pedig a vizi járművünk megfelelő kezelésén kívül nem árt, sőt, fontos ismerni a Beaufor-t skálát, ami a szélerősséget méri.
A szélerősség alapján megállapítható, hogy alapfokú, elsőfokú vagy másodfokú viharjelzés van érvényben. Kezdőként értelemszerűen nem túl erős szélben érdemes gyakorolni. Ha az előrejelzés vihart mutat, akkor semmiképpen sem érdemes kihívnunk magunk ellen a sorsot, inkább várjuk ki a 3-6 Beaufort közti szélsebességet, ugyanis a vitorlázás szempontjából ez számít ideálisnak.
Az időjárás lehet velünk vagy ellenünk
Azt viszont az időjósok sem tudják mindig tökéletesen megjósolni, hogy mikor miként fog a hajósokhoz viszonyulni. Ezért a legjobb, amit a saját és a legénység biztonsága érdekében tehetünk, az a megfelelő felkészülés.
Az engedély megszerzése egy dolog, ami manapság már elég egyszerűen kivitelezhető például az olyan szolgáltatásoknak köszönhetően, mint az online vitorlás oktatás. De, amikor a saját bőrünkön tapasztaljuk meg a Balaton szeszélyeit, akkor tudnunk kell, hogy miként alkalmazzuk az oktatáson tanultakat.
Használjuk ki a technika nyújtotta lehetőségeket. Ha folyamatosan figyeljük az időjárás előrejelzést, akkor kisebb az esélye annak, hogy váratlanul meglepjen egy vihar. De mi magunk is észlelhetjük az előjeleket, amikor látjuk a barométer drasztikus kilengését vagy a hirtelen páratartalom változást.
De, ha mégis kapunk a viharból, akkor sem szabad pánikba esni. Arra kell törekednünk, hogy kiengedjük a szélfölösleget a vitorlákból a tehermentesítés elemeivel, amik a következők: laposítás, nyitás és a szél beesési szögének a csökkentése. Ezt viszont úgy kell megtennünk, hogy a hajónk ne lassuljon le túlságosan, mert könnyen a hullámok játékszerévé válhat.
Minél többet tudunk, minél jobban alkalmazzuk az elméletet és minél többet tapasztalunk, annál nagyobb biztonságban leszünk a vízen.
Követem az oldalt Facebookon is!