A rövid epizód után, – amely csapadékot hozott Romániába – a minta a következőkben nagyon meleg és száraz időszakra utal.
2024 júliusában országos szinten 27,9 liter négyzetméterenkénti átlagos csapadékmennyiség gyűlt össze a mediterrán ciklon átvonulásának köszönhetően.
Egy egyre melegebb óceán felett és hőség által körülvéve az örvény újra erősödik. Így az északi ciklogenezis veszi át az irányítást, és az európai kontinens északi fele ismét az átlag alatti hőmérsékletekkel szembesül.
Szakemberek szerint egy kettős nyárról beszélünk, amelyben az írek, britek vagy skandinávok remélik, hogy „egy kis meleget is látnak”, míg Romániában veszélyesen közel kerültünk a 40 Celsius-fokhoz egy olyan hónapban, amely meglepett minket a meleg advekciók következetességével. Ennek ellenére a plusz hőség olyan energia, amelyet bármely szélhatár felhasznál (pl. ilyen a Jet Stream).
Ilyen magas intenzitású jelenségek mellett normális az erős levegőfelhalmozódás, amelyet ezen a nyáron látunk, amikor Észak-Európa hideg nyarat él át, míg Dél-Európa nagyon meleg nyarat. Az éghajlati övezeteket határoló szelek nagyon intenzívek, bár ez egyáltalán nem felel meg egy globális cirkulációhoz kapcsolódó La Nina jelenség mintájának.
Az intenzitás növekszik, ahogy a hét vége felé haladunk, az északi és a trópusi félteke közötti összekapcsolódás olyan aktív, hogy egy szaharai anticiklon húzódik át a Földközi-tengeren és a Balkán-félszigeten, és megpróbál előrehaladni Oroszország felé.
Ez a hőmérsékleti értékekben száraz időt hoz, amely várhatóan július 10-ig tart, amikor a modellek egy első blokkolási forgatókönyvet kezdenek mutatni.
Felszíni hatások
Az északi ciklogenezis és a szaharai anticiklon érkezése megteremti a nagyon meleg levegő visszatérésének feltételeit, különösen a Román Alföldön.
Így a vasárnap ismét közelít a kánikula küszöbéhez a Román Alföldön, mivel a meleg levegő tömeg visszatér az ország egész területére.
Átlagon felüli hőmérsékleteket regisztrálnak majd Moldvában és az Erdélyi-medencében is, mivel a meleg levegő Kelet-Európa egészére kiterjed, és a következő hét ismét közel 40 Celsius-fokos hőmérsékletet hoz. Azonban a legnagyobb csapást a csapadék hiánya jelenti, amely várhatóan július 10-ig szinte teljesen elmarad.
Egy szó, mint száz az időjárás nagyon meleggé válik a hét végére. Ezt a plusz hőséget, amelyet az olyan hurrikánoknál is látunk (Beryl hurrikán a történelem legkorábbi 5. kategóriájú hurrikánja, amely júniusi körülmények között alakult ki, amelyek hasonlóak voltak az augusztusiakhoz), július hónapban erős és intenzív fázisok között ingadozik a poláris régió.
Ez a nehezen gyengíthető troposzférikus vortex úgy tűnik, hogy folytatja az intenzitási fázist, és csak a klímamodellek becsülik, hogy ebben a hónapban kisebb intenzitást látunk majd, mint júniusban.
Forrás: Climatologie si Prognoze Globale
Követem az oldalt Facebookon is!